Bílá pastelka je s námi již od roku 2000

2000

 

První ročník Bílé pastelky se v ČR uskutečnil v roce 2000. Byl první velkou veřejnou sbírkou formou kasiček pro zrakově postižené v ČR. Pro její konání jsme zvolili datum inspirované tzv. Dnem bílé hole, tedy 15. říjen.

 
dobrov2
zlin03 2praha16
 

Mezinárodní den bílé hole 15. října

whitecanedayTento den si nevidomí po celém světě připomínají jako White Cane Day, příp. jako White Cane Safety Day, výrazný symbolický mezník. Inspiraci poskytli Američané. Tamní National Federation of Blind (Národní federace nevidomých) naléhala na guvernéry jednotlivých států do té míry úspěšně, že americký Kongres dne 6. října 1964 pověřil prezidenta Lyndona B. Johnsona, aby vyhlásil 15. říjen Dnem bílé hole. Nešlo jen o gesto. Nevidomí v USA získali významné uznání. Vyhlášení jejího dne znamenalo pro bílou hůl triumf, neboť prokázala schopnost dát nevidomým velkou míru nezávislosti a sehrát komunikační úlohu ve vztahu ke společnosti. Den bílé hole byl výzvou pro další emancipaci zrakově postižených osob nejen v USA, nýbrž po celém světě.

usaustrizeknovinyusamuzsholi

 

fotopastelkyProč název "Bílá pastelka"?

A nyní k názvu sbírky. Bílá pastelka je víceznačná metafora relativizující pojem barevnosti, tím i zraku. Jejím základem je neviditelná, tedy bílá linie. Tou lze namalovat neviditelný obraz. Bílá linie je také jakýmsi výrazem „rovnosti barev“. Zážitek z bílé může sdílet i nevidomý. Posuďte sami - pastelka vlevo na přiloženém obrázku je bílá a na klasickém bílém papíře tedy nezanechává žádnou viditelnou stopu.

 

 
BP 2018 Seznam partnerů
 
 
Dále nás podporují: 

ersteoptik   duovizelogo   neovizelogo    perfectcliniclogo  lekarionline    Logo Egrensis  
 
Technický partner:
 
joinmusic