Vernisáž paní Evjákové
Dny umění nevidomých poprvé v Praze
Dokáže člověk s těžce slabým zrakem kreslit, malovat nebo vytvářet grafiku? A jakým způsobem? Na podobné otázky vám pomůže odpovědět výstava výtvarnice Markéty Evjákové s názvem "Barevné hrátky". V rámci 26. ročníku festivalu Dny umění nevidomých ji spolupořádá SONS ČR a agentura Fokus Praha. Navštívit ji lze v Týnské literární kavárně ve dnech 4. až 28. srpna 2020. Ve všední dny je otevřena od 13:00 do 23:00 hod., o víkendu od 15:00 do 23:00 hod.
Markéta Evjáková (38) si na svět přinesla makulární degeneraci, poškození zrakového nervu i drúzové papily, miniaturní granule umístěné v terči zrakového nervu. Od dětství tíhne k výtvarnému umění. Na gymnáziu a na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci začala pracovat s grafickými programy, které ji zcela pohltily. Na počítači kreslí běžnou myší obrazy, reklamní grafiku, pohlednice nebo portréty podle fotografie, ilustruje knihy. Svá díla tiskne ve zvoleném formátu na fotografický papír. Podle svých slov do obrázků vnáší radost, pozitivní myšlení i dětskou hravost.
Dne 4. srpna se v Týnské literární kavárně uskutečnila vernisáž výstavy. Moderátorka Dagmar Filgasová na ní přivítala několik desítek návštěvníků, mezi nimi prezidenta SONS ČR, z. s. Václava Poláška, ředitele agentury Fokus Praha Petra Hudličku, zástupce Lions Clubu Čestmíra Koželuhu a Vojtěcha Trapla. Za podporu a spolupráci poděkovala Ministerstvu kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, Městské části Praha 1 i své spolupracovnici, šéfredaktorce redakce České galerie Aleně Jahnové.
Prezident SONS Václav Polášek nejprve poděkoval Dagmar Filgasové za výbornou organizaci a dále ve svém projevu uvedl: "Dny umění nevidomých v Praze, to je nové spojení. Začínali jsme s festivalem Dny umění nevidomých na Moravě, kde proběhlo už 26 ročníků. A říkali jsme si, že je škoda nechat to jen na Moravě."
Agentura Fokus Praha je neziskovou organizací, která podporuje lidi se závažným duševním onemocněním. "To, co nás propojuje, je myšlenka, že když nás v životě potká nějaká těžkost, stojí zato to nezabalit. A úplně nejkrásnější je setkání s člověkem, který skrze to, jak se potýká se svým handicapem, dokáže obohatit život svůj i životy ostatních," řekl její ředitel Petr Hudlička.
"Na počítači si mohu v podstatě libovolně zvětšit předlohu, měnit barvy, vytvářet různé tvary. Když se mi něco nelíbí, mohu se vracet i o několik kroků zpět. A pokud se vám do bytu nehodí obraz o rozměrech 50 na 70 cm, vytisknu ho třeba ve velikosti pohlednice. Koronavirové období pro mě mělo velký význam. Během něj jsem totiž nakreslila řadu nových obrázků," uvedla na úvod své výstavy Markéta Evjáková.
"Pokud se do obrazů opravdu hluboce zadíváte, najdete v nich to, co chtěla výtvarnice vyjádřit. Můžeme si připít na zdar výstavy i na to, že se dokáží spojit světy nevidomých a těch, kteří trpí duševním onemocněním. Tato kavárna je důstojným místem pro seznámení se s obrazy, dobrou kávu i strávení příjemného času," zakončila Dagmar Filgasová.
Vernisáž doplnil nevidomý novinář a zvukař Petr Mašek, který ukázal zájemcům práci za mixážním pultem. O hudbu a zpěv se postaraly nevidomé umělkyně Ráchel Skleničková s Michaelou Blažkovou, a rovněž duo Hruška za Tolar z Fokusu Praha, tvořené pány Ondřejem Hruškou a Davidem Tolarem.
Autor: Antonín Vraný