Nominovaný Emil Miklóš

02.05.2019

Emilovi Miklóšovi je 65 let. Je rozvedený a má jednu dceru. Na jedno oko nevidí od narození. Druhé oko začalo slábnout v 19 letech, kdy došlo k odchlípení sítnice, spojené s dalšími komplikacemi. Dnes je již úplně nevidomý.

Původně je vyučen číšníkem. Po postupné ztrátě se stal masérem nejdříve v Mariánských Lázních, později ve Františkových Lázních. Po komplikacích se zrakem pracoval jako nevidomý telefonista. Nyní je zaměstnancem Tyflocentra Karlovy Vary již 13 let, kde působí jako regionální pracovník chebského střediska. V této pracovní profesi se především věnuje odstraňování bariér v Karlovarském kraji. Díky jeho aktivitě bylo mimo jiné dokončeno slepecké označení zastávek dopravních terminálů v Mariánských Lázních, Chebu, bezbariérový vstup na poštu v Ostrově. Jako pracovník přímé péče předává zkušenosti dalším lidem se zrakovým postiženým v oblasti kompenzačních pomůcek, společenských her a sociálního poradenství. Dále je řadu let stálým přispěvatelem do časopisu Oblastník a Zora. V Chebu je také hlavním organizátorem tzv. Slepecké maturity, která obnáší dovednosti v prostorové orientaci, sebeobsluze, společenské etiketě, zdravovědě, ale i v oblasti tyflologie. Organizuje i soutěže v Braillově písmu.

Jeho celoživotním zájmem je cestování a turistika. Má rád poznávací zájezdy v tuzemsku i v zahraničí. Velice rád čte díky moderním technologiím zvukové knihy, které si půjčuje ve zvukovém oddělení Městské knihovny v Chebu. Stahuje si také knihy z pražské Knihovny pro nevidomé K. E. Macana a knihy z digitální knihovny SONS. Nevyhýbá se ani časopisům v Braillově písmu, ze kterých čerpá náměty pro činnost mezi lidmi se zrakovým postiženým. Aktivně se zúčastňuje hmatových výstav. Rád chodí do společnosti, do divadla, na koncerty, ale i na kulturně vzdělávací přednášky v Městské knihovně v Chebu. Rád pomáhá nejen nevidomým. Je bezplatným dárcem krve, má za sebou přes 70 odběrů.