Jan Vondráček   foto 3

 

Jan Vondráček vystudoval gymnázium a po vojně, strávené v Armádním uměleckém souboru, a po angažmá v mosteckém Divadle rozmanitostí a pražském Volném spojení režisérů nastoupil studium na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Po jeho řádném ukončení v roce 1994 s celým ročníkem a Janem Bornou založili Dejvické divadlo. Odtud s tímto souborem a několika kolegy z divadla Labyrint v čele s režisérkou Hanou Burešovou odešel do Divadla v Dlouhé, kde společně založili nový soubor. K divadelním inscenacím rovněž skládá a aranžuje hudbu. Výborně zpívá a hraje na několik hudebních nástrojů.

Jeho nesporné činoherní kvality pak prověřily mnohé role, za hlavní úlohu Lelia v Goldoniho Lháři získal několik cen za herecký výkon, především Cenu Alfréda Radoka za mužský herecký výkon za rok 2005. Po dlouholeté režijní spolupráci s Janem Bornou v Divadle v Dlouhé se v roce 2012 také ujal první samostatné režie představení Kdyby tisíc klarinetů v Divadle pod Palmovkou. Před filmovou kamerou se objevil například v koprodukčním snímku Pokoj v duši (2009), kde hrál kněze Marka. V roce 2013 ztělesnil ve snímku Příběh kmotra roli Tipla, komplice hlavního hrdiny v podání O. Vetchého.

Několik zajímavých příležitostí mu dala rovněž televize. V roce 2014 si zahrál v seriálu České století roli Oldřicha Černíka. Ve filmu Hlas pro římského krále (2016) byl představitelem francouzského krále Karla IV. Sličného, v seriálu Já, Mattoni (2016) si zahrál roli Lea von Mattoniho, syna hlavního představitele.

Rozsáhlá je rovněž jeho práce v dabingu. Jeho hlas se stal známý především díky seriálu Mentalista, kde mluví hlavní postavu Patrika Janea. V roce 2010 obdržel za tento dabérský výkon diváckou Cenu Františka Filipovského.

Kromě toho, že umí střídat několik odlišných hlasů, je profesionální dabér, pracuje v Českém rozhlase a načítá audioknihy, umí také dobře zpívat (navíc se změněným hlasem), což dokázal při namluvení audiokazety od Supraphonu - Hobit, podle předlohy J. R. R. Tolkiena, kde je mnoho písní i postav, přesto ji ale Vondráček zvládl namluvit i nazpívat sám.

Herecká filmografie

2017     Hurvínek a kouzelné muzeum

             Přání k mání

2016     Řachanda

             Já, Mattoni

             Mordparta

             V.I.P. vraždy

2015     Svatojánský věneček

             Labyrint

             Policie Modrava

             Vraždy v kruhu

2014     Gottland

             Život a doba soudce A.K.

             České století

2013     Příběh kmotra

             Sanitka 2

2012     Modrý tygr

             Probudím se včera

2011     Alois Nebel

             Lidice

a mnoho dalších.

 
BP 2018 Seznam partnerů
 
 
Dále nás podporují: 

ersteoptik   duovizelogo   neovizelogo    perfectcliniclogo  lekarionline    Logo Egrensis  
 
Technický partner:
 
joinmusic