V rezidenci pražského primátora převzali v pátek 15. listopadu ocenění nejlepší účastníci 14. ročníku sbírky Bílá pastelka. S touto celostátní akcí je od roku 2000 spojen ryze český svátek Den nevidomých (13. 11.), připomínající narození Francouze Valentina Haüye, zakladatele systematického vzdělávání nevidomých.

Během letošního ročníku vybrali dobrovolníci v ulicích našich měst a obcí částku 1 826 653 korun. Na akci s názvem Poděkování nejlepším pozval pořadatel sbírky – SONS ČR – nejlepší dvojice dobrovolníků z Čech a Moravy, kteří v jednotlivých krajích vysypali na sklonku dne 15. října pořadatelům sbírky nejnaplněnější kasičky. 

Hosty slavnostního dopoledne v Rezidenci primátora Hl. města Praha byli poskytovatelé služeb pro osoby s těžkým zrakovým postižením a zástupci spolupracujících institucí, které přivítal viceprezident SONS ČR Rudolf Volejník. Hlavními partnery akce se stali internetový vyhledávač Seznam.cz a Frekvence 1Úlohy moderátora se ujal se ctí Luboš Zajíc. Zdůraznil, že vybrané peníze jsou určeny bezprostředně ve prospěch institucí, které se přímo zabývají prací pro zrakově postižené.

Koordinátor akce Jan Frank poznamenal, že výsledek letošního ročníku je sice o něco horší než loni (kdy se vybralo 1 871 405 korun), ale sbírka si vcelku drží svou stabilní úroveň. „Zastavili jsme trend poklesu,“ připomněl Jan Frank „slabší“ ročníky, které zaznamenala Bílá pastelka na přelomu desetiletí. Za letošní novinky označil dvě akce, které přispěly ke zdaru letošní sbírky. První z nich byla dražba dresu fotbalového brankáře Petra Čecha na portálu Aukro. Vítěz dražby obohatil pastelkové konto o částku 13 109 korun. Druhou zajímavou inovací byl benefiční koncert na Václavském náměstí. Jeho protagonisty byli známý interpret nezapomenutelných hitů Milan Drobný a nevidomý hudebník Radek Žalud.

Předávání ocenění nejlepším aktérům sbírky v jednotlivých krajích začalo nečekaně smutným oznámením. Místo Tomáše Kříže z Moravskoslezského kraje, který dokázal sám nasbírat částku 6 314 korun, přišel k mikrofonu Pavel Lojda, jehož opavská odbočka vyslala jako zástupce tragicky zesnulého nejúspěšnějšího dobrovolníka. „Před týdnem jsem byl Tomášovi na pohřbu. Při přecházení ulice ho srazilo auto,“ vysvětlil Pavel Lojda ztichlému sálu.

V Plzeňském kraji si letos vedly nejlépe Michaela Brázdilová a Markéta Fryčková, studentky plzeňského Gymnázia Luďka Pika. Za den vybraly 4 116 korun. Za potlesk na otevřené scéně jistě stojí fakt, že dvojice ve stejném složení zvítězila již podruhé. Ze Zlína vážily cestu do Prahy studentky Gymnázia Lesní čtvrť M. Hrabinová a V. Máčalová. V areálu bývalého Svitu, přeměněného dnes na obchodní a administrativní centrum, naplnily kasičku za osm hodin 5 072 korunami. Z Vysočiny si pro ocenění přijely Veronika Špačková a Alena Dušková. Studentky SOŠ sociální Jihlava nasbíraly 2 693 korun.

Na českobudějovickém náměstí se pohybovala trojice dobrovolníků – studentů zdejšího Česko-anglického gymnázia. Kristýna Králová, Karolína Krupauerová a Dominika Bauerová přispěly Bílé pastelce největší sumou z Jihočeského kraje – 4 615 korunami. Centrem Kutné Hory procházely celý den Hana Pánková s dcerou. Za Střední Čechy bodovaly s částkou 3 350 korun. V Praze udělaly studentky Gymnázia pro zrakově postižené v Radlické uliciKristina Donéová a Kamila Valešová velkou radost nejen přítomnému panu řediteli, ale i pořadatelům sbírky.

P1030794

Z Jihomoravského kraje si pro zasloužené ovace a odměnu za krásných 8 130 korun přijeli studenti Střední zdravotnické školy v Blansku Dominika Hlubinková a Marek Valoušek. Pardubický kraj reprezentovali nejmladší účastníci sbírky. Chodí teprve do sedmé třídy, a tak se museli do Prahy vypravit v doprovodu rodičů. Navzdory tomu stržily žákyně Lenka Kykalová a Eliška Pulkrábková pro za prodané pastelky 3 293 korun. Studenti lovosického gymnázia Tereza Kaplanová a Ondřej Pšenička vybrali nejvíc za Ústecký kraj – 2 880 korun. „Příští rok se zúčastníme zas,“ slíbil Ondra před plným sálem.

Olomoucký kraj měl vynikající zastoupení v klientech Domova pro zrakově postižené v Hanušovicích. Stejně jako loni nabízeli v Hanušovicích a Šumperku bílé pastelky František Vyhnálek  David Kubík. Získali úctyhodných 7 058 korun. V Hradci Králové se studentky právního oboru zdejší Obchodní akademie zaměřily zejména na dvě stanoviště – před místní univerzitou a u zimního stadionu. „Nejvstřícnější byli studenti,“ pochvalovaly si Michaela Blatníková a Jana Janská. Díky nim je pastelkové konto bohatší o 3 645 korun. Nejlepší dobrovolníci z Libereckého kraje Petr Musil a Filip Homolka, kteří do Prahy osobně přijet nemohli, nasbírali 3 815 korun. „O koňskou délku“ zvítězila podle slov Jana Franka nejlepší ze všech dvojic dobrovolníků. Z Karlovarského kraje si pro absolutní vítězství za výsledek 14 919 korun přijeli Jana Makošová a Zdeněk Doležal.

Slavnostním dopolednem dvakrát zazněly tóny lidových písní v podání sboru Vokál klub se sbormistryní Olgou Valentovou a s klavírním doprovodem Yvony Mojžíškové. Spoluzakladatel sboru Václav Fanta pozval na pódium hlavní aktéry, kteří připravili kalendář Vokál klubu na rok 2014 – předsedu Sdružení českých grafiků Hollar Vladimíra Suchánka, autora vtipných kreseb s jazzovou tématikou Víta Slívu a Davida Švábenického z agentury R Media, jež se postarala o vytištění kalendáře. V poděkování malíři popsal Václav Fanta jednotlivé obrazy věnované do kalendáře. Citují se na nich hudební evergreeny, výtvarník si také pohrál s variacemi na hudební nástroje.

Po křtu kalendáře pokračovalo setkání na magistrátu slavnostním banketem. Po něm ještě všichni pozvaní hosté navštívili sídlo Senátu ČR.

Při setkání si dobrovolníci popovídali o hezkých i horších zážitcích, které je potkaly během sbírkového dne:

„Jeden pán, prý právník, nám velmi tvrdě vytknul, že nemáme pokladničku správně zapečetěnou,“ připomněl Marek Valoušek, budoucí zdravotní asistent z Blanska. Šestnáctiletý mladík, který na setkání přišel v slavnostním tmavém obleku, vyprávěl o tom, že z jejich druhého ročníku Střední zdravotní školy v Blansku se sbírky pro Bílou pastelku zúčastnilo osm dvojic. „Většinou však k nám byli lidé vstřícní,“ zhodnotil sbírkový den, strávený v ulicích Blanska. „Nanejvýš nám říkali, že nemají dost peněz sami pro sebe,“ posteskla si spolužačka Dominika Hlubinková. Sedmnáctiletá studentka se chystá po absolvování zdravotnické školy na dráhu porodní asistentky, Marek by se rád stal v budoucnu lékařem, nejspíš záchranářem. Oba mají už ve velmi mladém věku nejtěsnější kontakt s lidmi, kteří potřebují pomoc – absolvují totiž praxi na oddělení následné péče v Boskovicích a na chirurgii v blanenské nemocnici. Příští rok by chtěli pro Bílou pastelku vybírat znova. „Věříme, že bude líp,“ shrnul za oba Marek.

Vítěznou dvojici tvořili zaměstnanci Centra pro zdravotně postižené v Karlových Varech. „Podívejte se na mou kolegyni,“ vysvětlil stručně Zdeněk Doležal, v čem spočíval základ jejich veleúspěšného sbírkového dne. Půvabná a stále usměvavá Jana Makošová však připomněla, že pro plnou kasičku nasadili všechny síly od rána do večera. „Vybírali jsme od osmi do půl sedmé. Hodně nám přispěli úředníci na Magistrátu Karlovy Vary, pak jsme oslovovali zákazníky před obchodním centrem,“ popsala mladá žena, z jakých peněženek se podařilo získat mince, které se po sečtení proměnily v rekordní částku. Nebyly to jen dvacetikoruny. „Dostali jsme i dvoustovku,“ vzpomněla Jana Makošová na nejvyšší bankovku.

Během rušného dne samozřejmě potkaly oba dobrovolníky i rozporuplné zážitky. „Někteří lidé nám třeba řekli, že se k nám vrátí, jen co rozmění peníze. Byla to jen výmluva,“ vzpomíná už s úsměvem Zdeněk Doležal. „Nejštědřejší byli tatínci s dětmi,“ chválí jeho kolegyně. V malé statistice dárců, kterou si vítězná dvojice stihla za den vytvořit, však nechyběly ani maminky. „Všimli jsme si, že kolem nás hodně žen, které šly nakupovat s manžely, nejprve prošlo bez povšimnutí – a pak se vrátily a daly nám do kasičky příspěvek, aby to muž neviděl,“ popsala Jana Makošová zajímavý sociologický jev. „Příští rok náš rekord ještě překonáme, už víme, jak na to,“ slíbil nakonec Zdeněk Doležal.

 
BP 2018 Seznam partnerů
 
 
Dále nás podporují: 

ersteoptik   duovizelogo   neovizelogo    perfectcliniclogo  lekarionline    Logo Egrensis  
 
Technický partner:
 
joinmusic