Startuje projekt Pět statečných. Nevidomí půjdou na stáž třeba do spořitelny

Zaměstnat u sebe nevidomého? Brzy už to nemusí domácím firmám připadat jako zbytečný risk, ale naopak se o tuhle sílu mohou začít samy zajímat. Tuhle unikátní šanci změnit vnímání na trhu práce, jaká v Česku dosud nebyla, nabízí projekt Pět statečných. Díky němu získá kvintet nevidomých během podzimu stáž ve významných domácích společnostech.

businesssons

Akce, jíž realizuje Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR) ve spolupráci s Business Leaders Forum, začíná 16. září. První firmou, kde dostane nevidomý prostor na to ukázat, co umí, bude Seznam.cz. 38letá Dana z Prahy tam nastoupí do HR oddělení. V říjnu se pak přidají tři stateční stáží v České spořitelně a další si vyzkouší práci v zahraničním vysílání Českého rozhlasu.

Cílem projektu je přispět k vyšší zaměstnanosti nevidomých tím, že se sami během krátké stáže představí uvnitř velkých firem. Jejich úspěch může posílit ostatní i odstranit případné obavy a předsudky zaměstnavatelů. „Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby konkrétní firma, která stáž umožní, byla se stážistou natolik spokojena, že mu nabídne i pracovní poměr, říká viceprezident SONS ČR Rudolf Volejník. Věk ani vzdělání nevidomých stážistů nehrají roli. SONS ČR všech pět statečných vybaví potřebnými technickými pomůckami ke zvládnutí práce, především počítačem s hlasovým zařízením.

Ojedinělý projekt přistupuje k citlivému problému zaměstnávání osob se zrakovým postižením novým způsobem. „Chceme ukázat, že i nevidomí mohou obstát v největších firmách a že se jejich možnosti uplatnění zdaleka nevyčerpávají například na poli hudby nebo masérstvím. Při práci používá nevidomý namísto zraku alternativní techniky a smysly, především hmat a sluch. Je-li ve využívání alternativních technik náležitě vyškolen, je nanejvýš pravděpodobné, že bude pracovat stejně dobře a výkonně jako jeho zdravý kolega,“ podotýká Volejník.

Svět korporací pomáhá projektu otevřít společnost Business Leaders Forum, která čerpá z bohatých zkušeností se stážemi vysokoškolských studentů. A jaký byl ze strany firem zájem? „Vnímáme, že se v současné době zvyšuje zájem firem o spolupráci s handicapovanými osobami, proto většina společností uvítala nabídku stáží s nevidomými osobami. Některé z nich v současné době připravují firemní prostředí pro tuto spolupráci, a tak vyčkávají na další běh projektu,“ přibližuje Vladimíra Bendová z Business Leaders Forum.

Přirozeným společníkem projektu se hned na počátku stal Seznam.cz, jenž je současně hlavním partnerem veřejné sbírky na podporu nevidomých Bílá pastelka, pořádané SONS ČR. Tomáš Novotný, manažer komunikace v Seznam.cz říká: „Seznam.cz dlouhodobě spolupracuje se sbírkou Bílá pastelka a pokud to jde, vždy rádi podpoříme zajímavé nápady našich partnerů. Přesně takový je projekt Pět statečných. Boří totiž bariéry a může přinést zajímavou zkušenost jak naší společnosti, tak odvážným stážistům. Sám jsem zvědavý, jak jsme připraveni na tuto spolupráci. Věřím také, že zprostředkujeme obohacující zážitek našim kolegům, kteří se možná v běžném životě tak blízko s nevidomým nesetkali“.

Podle Volejníka míra nezaměstnanosti mezi nevidomými v produktivním věku dosahuje kvalifikovaným odhadem 75 – 80 %, to je obrovské číslo. Mezi hlavní příčiny lze počítat obavy zaměstnavatelů z neznámého a také z nákladů na pracovní vybavení zaměstnance.

SONS ČR je občanským sdružením zrakově postižených osob, jejich rodinných příslušníků, přátel a příznivců; funguje na základě svépomoci a tradičního spolkového principu. Čítá přibližně 10 000 členů. Založeno bylo roku 1996 sloučením dvou celostátně působících občanských sdružení nevidomých. Vedle toho, že hájí práva a zájmy zrakově postižených, spravuje celou řadu projektů, např. Středisko výcviku vodicích psů, Centrum odstraňování bariér, Navigační centrum a mnohá další.

Kontakt:

Jan Frank, SONS ČR, tel.:775 722 784, mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.sons.cz

Vladimíra Bendová, BLF, tel.:777185515, http://www.csr-online.cz/">www.csr-online.cz

 
BP 2018 Seznam partnerů
 
 
Dále nás podporují: 

ersteoptik   duovizelogo   neovizelogo    perfectcliniclogo  lekarionline    Logo Egrensis  
 
Technický partner:
 
joinmusic